Sudety - Góry stołowe
AGROTURYSTYKA
Dom w Doline
Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.) najwyższy szczyt Gór Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należy np.: "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica". Niezmiernie ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. "Piekiełko". Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z uwagi na panujące tu warunki klimatyczne, na dnie "Piekiełka" śnieg zalega zwykle do połowy czerwca. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś. Szczeliniec Mały położony na południowy - wschód od Szczelińca Wielkiego i oddzielony niezbyt głęboką przełęczą, nie jest udostępniony dla zwiedzających.
Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały (ma powierzchnię ok. 22 ha. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza - 1616 r.). Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!
Skalne Grzyby Znajdują się one w północnym fragmencie stoliwa Gór Stołowych między Batorowem i Karłowem. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych, rozrzuconych na długości ok. 2 km i na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet całych murów skalnych. Szereg form skalnych posiada własne nazwy są to np.: "Borowik", "Skalne Wrota", "Zrośnięte Grzyby", "Pingwinki", "Piętrowe Grzyby".
Co warto jeszcze zobaczyć...

Białe Skały
Łężyckie Skałki
Radkowskie Skały i Filary Skalne
Wodospad Pośny
Ogród Japoński
i wiele, wiele innych atrakcji naszego regionu

ZAPRASZAMY

Wakacje - SUDETY

Jeżeli szukasz zacisznego miejsca na wypoczynek z dala od tłumu ludzi, jeżeli męczy Cię atmosfera i zgiełk wielkiego miasta, a może po prostu chciałbyś się zaszyć wśród zieleni i odetchnąć górskim powietrzem zapraszamy do naszego domu położonego w malowniczej, Kotlinie Kłodzkiej miejscowości Łężyce. Stanowi to idealną bazę wypadową na wycieczki w góry, długie spacery czy też rajdy na rowerach górskich. Zimą stwarzamy pole do popisu wszystkim miłośnikom białego szaleństwa bowiem blisko domu znajduje się wyciąg narciarski. Serdecznie zapraszamy przez cały rok. W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt telefoniczny.

KONTAKT

Kazimiera i Władysław Lis
57-340 Duszniki Zdrój
Łężyce 40
tel. 748660567, tel kom. 734224567
mail: wdolinie-40@o2.pl